Tampere 18.3.2001:
Tappara - HPK 5-3 (1-1, 3-2, 1-0)

Tappara voiton myötä pudotuspeleihin

Tappara päätti runkosarjan osaltaan rennon tyylisessä ottelussa playoffeista pudonnutta HPK:ta vastaan. Kumpikin joukkue tyytyi pelailemaan ilman suurempaa tunnetta tai rajua panostusta puolustamiseen ja ottelussa nähtiinkin normaalia enemmän maalipaikkoja ja mailakikkailua. Tappara oli joukkueista sarjataulukonkin osoittaman verran parempi ja voitti 5-3.

HPK iski kaikki kolme maaliaan ylivoimalla. Tapparankin viidestä osumasta kolme tuli ylivoimapelissä ja yksi siirretyn rangaistuksen aikana. Jäähyjä ottelussa nähtiinkin paljon ja aika moni niistä oli niitä ns. tyhmiä jäähyjä, joita pudotuspeleissä pelaavilla joukkueilla ei ole varaa enää ottaa.

Pavel Rosa, HPK:n kultakypärä, oli mukana joukkueensa kaikissa maaleissa. Mies avasi ottelun maalinteon ensimmäisessä erässä kauniilla rannelaukauksella yläkulmaan. Tapparan tasoituksesta vastasi Janne Ojanen, joka ensin ryösti kiekon HPK-pakilta, toimitti sen siniviivalle ja ehti itse vielä ohjaamaan laukauksen ohi Kerho-vahti Jan Lundellin.

Toisen erän alussa Tappara näytti karkaavan. Jani Hassinen, Tuukka Mäntylä ja Jussi Tarvainen saivat kukin vuorollaan kävellä parhaalle maalintekosektorille ja viedä Tapparan jo 4-1 -johtoon. HPK tuli kuitenkin maalin päähän ylivoimapelinsä turvin. Arto Kuki sai hassun kiinnipitämisjäähyn riuhtaistuaan Pavel Rosan kainaloonsa työntämän mailan irti ja HPK pääsi pelaamaan viidellä kolme vastan pitkät tovit. Timo Pärssinen iski ensin ja Rosa itse melkein heti perään.

Kolmannessa erässä Tapparan voiton varmisti Mikko Luoma, joka tykitti kauden kymmenennen maalinsa vähän erän puolivälin jälkeen. Jussi Tarvainen pääsi lopussa vielä kokeilemaan tyhjäänkin maalin, mutta ampui häirittynä ohi.

HPK:n ylivoimainen ykkönen oli Pavel Rosa, joka haki hanakasti hattutemppuakin, mutta Jussi Markkanen ei sitä sallinut. Tapparan paras oli Janne Ojanen, joka leikitteli vastustajien kanssa välillä todellä kevyesti ja varmisti monia mieliä, että kunnonajoitus on todellakin osannut kohdalleen playoffeihin.

Pudotuspelit alkavat siis torstaina. Tapparan puolivälierävastustaja on Rauman Lukko.


Mäntylälle maali ja syöttö

Tarvainen Tapparan pisteykkönen


OTTELUN TILASTOT:

1. erä
16.44 0-1 Pavel Rosa (Timo Pärssinen, Marko Palo) yv
18.14 1-1 Janne Ojanen 15 (Tuukka Mäntylä) yv

2. erä:
22.35 2-1 Jani Hassinen 18 (J.Ojanen)
24.42 3-1 Mäntylä 6 (Tero Lehterä) yv
30.01 4-1 Jussi Tarvainen 23 (Aleksander Barkov, Sean O'Brien) sr
37.05 4-2 Pärssinen (Rosa) yv2
37.34 4-3 Rosa (Sebastian Sulku, Teemu Aalto) yv

3. erä:
51.08 5-3 Mikko Luoma 10 (Lehterä, Tarvainen) yv

Jäähyt:
Tappara 10 x 2 min.
(2xSaravo, Mäkinen, 2xCôté, Alanen, J.Ojanen, Kuki, O'Brien, Tarvainen)
HPK 7 x 2 min.

Maalivahdit:
Jussi Markkanen, Tappara 10+9+12=31 (.912)
Jan Lundell, HPK 14+15+3=32 (.865)

Erotuomarit: Petri Kaislehto - Jukka Pakaslahti

Yleisöä: 4637

Palkitut:
Head&Shoulders: Mäntylä, Tappara
Expert: Mäntylä, Tappara
*** J.Ojanen, Tappara
** Rosa, HPK
* Mäntylä, Tappara

Tapparan kokoonpano:
Vertala - J.Ojanen - Hassinen, O'Brien - Mäntylä
M.Ojanen - Barkov - Tarvainen, Coté - Luoma
Alanen - Lehterä - Uhlbäck, Saravo - Kangasniemi
Siren - Kuki - Mäkinen