SM-Liiga
ETUSIVULLE   OTTELUT
UUTISET
OTTELUT
KOKOONPANO
HALLINTO
HISTORIA
YRITYKSILLE
KUMPPANIT
PALAUTE
LINKIT

 

 

 
Tampere 28.2.2006
Ilves - Tappara    2-1 (0-0, 1-0, 1-1)

Kaupungin herruus Ilvekselle

Jääkiekkokansaa sykähdyttäneiden olympiakisojen jälkeen palattiin arkipäivän aherrukseen, kun SM-liiga starttasi taas kahden ja puolen viikon tauon jälkeen. Tapparalle paluut tauolta ovat tällä kaudella olleet vaikeita, sillä se on niin marraskuun maaottelutauon kuin joulutauonkin jälkeen aloittanut liigapelit vaisusti ja hävinnyt ottelunsa.

Samaa laulua lauletaan tänäänkin. Tappara hyppäsi kaukaloon harjoituspelivaihde silmässä, ja kun paikallisvastustaja Ilveksellä oli pykälää tai paria parempi meno, voitto kääntyi naapureille. Lukemat 2-1 tarkoittivat samalla myös sitä, että Tampereen paikallissarjan herruus meni tänäkin vuonna Ilvekselle, joka voitti kuudesta keskinäisestä ottelusta neljä jättäen Tapparalle vain kaksi voittoa.

Tappara oli tänään vaisu. Sen esityksestä ei olisi voinut kuvitella, että kausi on siinä vaiheessa, jossa playoffit kolkuttelevat jo parin nurkan takana. Kirvesrintojen pelistä puuttui tunne ja taistelu. Kun myös syöttäminen ja syöttöjen vastaanottaminenkin oli tauon jälkeen erityisen hankalaa, alkaa siinä olla jo ihan riittävästi syitä tappioon. Parannettavaa jäi valtavasti.

Copyright by Mika Kylmäniemi
Mika Lehto oli Tapparan paras.

Vähän maaleja ja kohteeseen osuneita syöttöjä

Tapparaa liigavauhti tauon jälkeen näytti todella järkyttävän, sillä joukkue joutui ottamaan Ilveksen vauhdissa kolme rangaistusta jo ennen kuin neljä ja puoli minuuttia ottelun avauserää oli kulunut. Ilveksen ylivoimapeli oli kuitenkin sekin vielä jäässä pelin alussa.

Erän puolivälin jälkeen Tappara sai hitusen otetta pelistä ja sai muutaman jonkinlaisen maalipaikankin aikaan. Selvästi paras niistä tuli Mike Stutzelille, joka pääsi nokikkain Tuukka Raskin kanssa Petri Kontiolan syötöstä, mutta Rask veti pidemmän korren. Ilves vastasi erän lopussa Ville Snellmanin suoralla laukauksella syötöstä aivan vapaana aloituspisteiden välissä, mutta Mika Lehto oli edessä. Tauolle mentiin maalittomassa tasatilanteessa.

Toisen erän puolivälin jälkeen nähtiin jonkinlainen pelin kulminaatiopiste, kun Tappara pääsi pelaamaan yli kaksi minuuttia kahden miehen ylivoimalla. Kirvesrintojen kiekonsiirtely oli kuitenkin hidastelevaa ja epätarkkaa eikä Ilveksen kolmen peräkkäisjäähyn aikana nähty juuri mitään vaarallista.

Ja hetkessä ylivoiman hukkaamisen jälkeen tilanne olikin toisessa päädyssä Ilveksen lähes puolentoista minuutin ylivoimapeli viidellä kolmea vastaan. Ilves ei tilannetta hukannut, vaan Perttu Lindgren survoi toisesta reboundista kiekon Mika Lehdon taakse. Ottelun avausmaali syntyi vasta 37 minuutin pelin jälkeen.

Kolmannen erän alussa Tappara tasoitti normaaliylivoimalla. Vasemmalta alueelle tuotu hyökkäys rakentui hiukan onnekkaasti parilla pompulla kentän oikeaa puoliskoa vapaasti viilettäneelle Quinn Hancockille, joka harhautti Raskin komeasti ja pisti kiekon maaliin.

Tasoituksesta Tappara sai nauttia vain puoli minuuttia. Keskialueen helpolta näyttäneessä tilanteessa Marko Kauppinen pomputteli kiekon lavastaan Toni Koivistolle avaten Ilvekselle 2-1-hyökkäyksen. Ikävästi mutta jotenkin kirvesrintojen esitykseen turhankin osuvasti Kauppinen yritti vielä katkaista Koiviston poikkisyöttöä ja tuli ohjanneeksi kiekon omaan maaliinsa.

Tapparalla oli vielä runsaasti aikaa uuteen tasoitukseen, mutta Ilves puolusti hyvin. Puolustamista auttoi myös Tapparan neppailu, jossa pelaajilla näytti aina olevan intoa siirtää vielä kerran sivuun tai yrittää jotain jättösyöttöä. Niinpä laukauksia kohti Raskin maalia ei saatu, joten maalintekokin oli mahdotonta.

Copyright by Mika Kylmäniemi
Quinn Hancock teki Tapparan ainokaisen tästä harhautuksesta.

Tappara putosi taas kolmanneksi

Ottelu ei ollut mitenkään kehuttava, mutta harvemminhan nämä tauonjälkeiset pelit suuriksi otteluiksi nousevatkaan. Tappara ainakin tarvitsee kovaa tukistusta ja herättelyä, sillä onhan se nyt kummallista, että joukkue ei tunnu lainkaan syttyvän näihin paikallispeleihin. Niitä vielä vähennettiinkin kahdella täksi kaudella, joten olisi kuvitellut jaksamista ja intoa riittävän tällä kaudella nähtyä paremmin.

Täysin viisikoin kirvesrintojen peli näytti hetkittäin nousevan parempaan kuosiin, mutta rikkonaisessa ottelussa pian seurannut seuraava jäähy jommallekumalle pudotti taas Tapparan pelistä kunnon virtauksen ja vauhdin pois.

Tänään puhtaat paperit saa vain maalivahti Mika Lehto. Pakkipari Janne Grönvall - Tuukka Mäntylä hoiteli osansa suht hyvin, kun taas Marko Kauppisella maila tärisi tänään harvinaisen pahasti ja lopulta kohtalokkaasti. Hyökkäyspelissä koko joukkueelta nähtiin vain lyhyitä välähdyksiä ja yksittäisiä onnistumisia.

Tappio pudotti Tapparan sarjataulukossa taas kolmanneksi, kun HIFK voitti oman paikallispelinsä. Tappara yrittää saada moottoriaan käyntiin torstaina, jolloin se kohtaa vahvan kotijoukkueen SaiPan Lappeenrannassa.

Tero Aalto (Kuvat: Mika Kylmäniemi)
  TILASTOT:

1. erä:
Maaliton

2.erä:
1-0 Perttu Lindgren (Juha Alen) 2yv [37.38]

3. erä:
1-1 Quinn Hancock 6 (Timo Vertala, Petri Kontiola) yv [44.27]
2-1 Toni Koivisto [44.59]

Jäähyt:
Ilves 8 x 2 min. + Ville Koistinen 20 min. + Henrik Juntunen 10 min.
Tappara 8 x 2 min.
(Hancock, Vertala, Mäntylä, White, Pukka, Stutzel, Öhman, Venäläinen)

Maalivahdit:
Tuukka Rask, Ilves 10+11+4=25 (.962)
Mika Lehto, Tappara 11+12+6=29 (.935), pois 58.53-59.00, 59.19-59.36 ja 59.41-60.00

Erotuomari: Aleksi Rantala
Yleisöä: 7567

Palkitut:
Ottelun vakuuttaja: Koivisto, Ilves
   Rask, Ilves
   Koivisto, Ilves
   Lehto, Tappara


Tapparan kokoonpano:

Vertala - Hancock - Venäläinen
Kauppinen - Puistola

Stutzel - J.Ojanen - Kontiola
Grönvall - Mäntylä

Viinanen - Öhman - Laine
Pukka - White

M.Ojanen - Töykkälä - Nurmi
(kiertävä) - Mäntymaa

(Mäkinen)

Kolmannessa erässä Mäkinen Nurmen paikalle.


Mika Kylmäniemen ottelukuvat


Takaisin


Uutiset | Ottelut | Kokoonpano | Hallinto | Historia | Yrityksille | Kumppanit | Palaute | Linkit | Liput | Shop | Fan Club | Sonera Lätkässä | A-Nuoret | Cheerleaders | Tappara Ry  
Tappara © 2005 | Webdesign: SL-Mediat Oy / Uusmediatuotanto
SM-Liiga