SM-Liiga
 















uutiset

2. huhtikuuta, 2009

KOLME TAPPARALAISTA UUTEEN MAAJOUKKUEESEEN

Reilut kolme viikkoa sitten sarjakautensa päättäneestä Tapparan joukkueesta on valittu kolme pelaajaa uuteen alle 23-vuotaiden maajoukkueeseen, joka kohtaa Ison-Britannian A-maajoukkueen 7. ja 8. huhtikuuta.

Maajoukkueeseen nimetyt Tappara-pelaajat ovat maalivahti Harri Säteri sekä hyökkääjät Kim Strömberg ja Jonas Enlund. Heillä kaikilla on aiemmin kokemusta nuorten ja poikien maajoukkueista. Enlundilla on lisäksi vyöllään kaksi A-maaotteluakin.

Suomen U23-joukkue on uusi "epävirallinen" joukkue, joka kasataan kahdesta kentällisestä alle 20-vuotiaiden maajoukkuepelaajia, joiden lisäksi joukkueeseen on valittu hiukan vanhempia jo maajoukkueportteja kolkuttelevia pelaajia. Ryhmää valmentavat alle 20-vuotiaiden maajoukkueen luotsit Hannu Jortikka ja Raimo Helminen.

Joukkue kohtaa MM-kisoihin valmistautuvan Ison-Britannian Sheffieldissä tiistaina 7. huhtikuuta ja seuraavana päivänä Coventryssä.

Harri Säteri   Jonas Enlund   Kim Strömberg
Vasemmalta Säteri, Enlund, Strömberg.


Takaisin

uutisarkisto

 • Uutiset 2008
 • Uutiset 2007
 • Uutiset 2006
 • Uutiset 2005
 • Uutiset 2004
 • Uutiset 2003
 • Uutiset 2002
 • Uutiset 2001
 • Uutiset 2000
 • Uutiset 1999

Uutiskuva

 
SM-Liiga