David Kolomatis: "Haluan auttaa joukkuetta voittamaan."

Tappara aloitti Champions Hockey Leaguen pelinsä viime viikolla kotiotteluilla Stavanger Oilersia ja SC Berniä vastaan saldolla voitto ja tappio. Joukkueen tehokkain pelaaja näissä kahdessa ottelussa oli uutena pelaajana kirvesrintoihin liittynyt yhdysvaltalaispuolustaja David Kolomatis.

25-vuotias pakki teki maalin kummassakin ottelussa ja syötti Norjalaisjoukkuetta vastaan lisäksi kolme maalia.

– Ihan hyvin meni, mutta pystyn edelleen silti parantamaan. Pisteitä tuli ylivoimalla ja silloin pitääkin pystyä tekemään maaleja, David sanoo tehoistaan.

– Ekat pelit Champions Hockey Leaguessa olivat hyvä kokemus. Ensimmäinen peli oli tietysti kiva voittaa. Toinen peli olisi ollut parempi, jos olisimme voittaneet, mutta silti pelasimme mielestäni hyvän pelin. Odotan innolla ensi viikon matseja.

Ensi viikolla on Tapparan vuoro vierailla Stavangerissa ja Bernissä pelaamassa samoja joukkueita vastaan toiset ottelut. Torstaina Tappara on Norjassa ja lauantaina Bernissä. Lohkon neljännen joukkueen, tšekkiläisen HC Ocelari Trinecin, Tappara kohtaa vasta Liiga-pelien jo alettua.

Kolomatis odottaa vierasreissusta kovia pelejä, mutta uskoo omaan joukkueeseensa – kunhan vain pysytään poissa jäähypenkiltä.

– Oilers on varmasti valmis kohtaamaan meidät. Johtivat 3-0 ja sitten me teimme seitsemän maalia... he eivät taatusti ole iloisia siitä. Joten uskon, että siellä nähdään paljon parempi joukkue, joka haluaa voittaa sen pelin. Bern on selvästikin taitava joukkue, joka ylivoimansa toimivan. Toivottavasti pysymme poissa boksista ja pelaamme pari hyvää peliä, hän analysoi vastustajia.

– Meidän pitää vain jatkaa prosessia oman pelisysteemimme kanssa. Jatketaan vain pelaamista niin
kuin haluamme pelata, niin saadaan parempi lopputuloskin.


Video: Eero Katajamäki

{jcomments on}

Ottelukalenteri

Koti Vieras
Ma
Ti
Ke
To
Pe
La
Su