Pekka Saravo Tapparan ottelulistan kakkoseksi

Tappara-puolustaja Pekka Saravo pelaa tänään liigauransa 655. runkosarjaottelunsa, joista kaikki on pelattu nimenomaan Tapparan pelipaidassa.

Sillä lukemalla hän nousee tänään historian toiseksi eniten otteluita Tapparassa pelanneeksi pelaajaksi ohi Janne Grönvallin. Listan ykkösenä on Janne Ojanen, jonka 876 otteluun Saravolla on vielä matkaa 221 ottelua.

Pekka Saravon liigaura Tapparassa alkoi 16 vuotta sitten kaudella 2000-2001. Viiden kirvesrintakauden jälkeen hän pelasi neljä kautta Ruotsissa 2005-09, kunnes palasi kaudeksi 2009-10 jälleen Tampereelle. Nyt on menossa kaikkiaan 13. kausi Tapparan edustusmiehistössä. SM-kultaa Saravo on voittanut vuosina 2003 ja 2016, hopeamitaleita kaapissa on viisi.

Ottelukalenteri

Koti Vieras
Ma
Ti
Ke
To
Pe
La
Su