Torstai 03.10 KLO 18:30

VS.

5 - 1
1-1, 2-0, 2-0
4041

Sport uhmaamaan tappiotonta Tapparaa

Tappara on pelannut itsensä ennätykselliseen voittoputkeen vähän erikoisellakin tavalla, sillä viisi sen alkukauden kahdeksasta ottelusta ovat olleet vieraspelejä. Tällä viikolla koti/vierastasapainoa päästään asettamaan parempaan balanssiin kahdella kotiottelulla. Torstaina vastassa on Vaasan Sport.

Vierasjoukkue Sport on pelannut kaksi ottelua Tapparaa vähemmän, vasta kuusi, mutta se on kerännytkin vain kuusi pistettä kahdella voitolla ja neljällä tappiolla. Se on sarjassa toiseksi viimeisellä sijalla, Tapparasta jo 17 pinnaa perässä.

Sportilla on vähän samanlainen tasapaino peleissään kuin Tapparallakin, sillä on vasta kaksi kotipeliä ja neljästi se on ollut vieraissa. Kumpikin sen voitoista on myös tullut vieraskaukaloissa, uhreina KooKoo ja Pelicans. Voitto Lahdesta tuli viime perjantaina, mutta viimeisin peli päättyi tappioon lauantaina kotona JYPiä vastaan 2-4.

Vaasassa valmennukseen ei tullut muutoksia viime kauden jälkeen, mutta pelaajamiehistössä vaihtuvuutta on ollut valtavasti. Peräti 18 viime kaudella Sportin paitaa kantanutta pelaajaa on nyt muualla. Tapparalaisittain niistä huomattavimmin tietysti Tampereelle siirtynyt Olavi Vauhkonen.

Toiseenkin suuntaan on ollut paljon tulijoita ja myös Tapparasta, kun Antti Erkinjuntti vaihtoi kotkapaitaan. Maalissa uusi mies on ruotsalainen Stefan Steen, myös pakistoon on tullut ulkomaista voimaa Steven Seigon, Paul Geigerin ja Jared Wilsonin tuomana ja hyökkäyksestäkin löytyy uusi ulkolainen Chris DeSousa. Luonnollisesti mainittua lähtijäkasaa paikkaamaan on tullut myös kotimaisiakin uusia miehiä.

Erkinjuntti on ollut Sportin tehokkain pisteillä 3+2=5 ja viiteen pisteeseen (1+4) on yltänyt myös toisesta tamperelaisseurasta lähtenyt Juho Liuksiala. Erkinjuntin lisäksi Niko Kuiri, Aleksi Ainali ja Roope Talaja ovat tehneet useamman kuin yhden maalin, kukin heistä kaksi. Uusi maalivahti Steen on pelannut neljä peliä ja torjunut myös molemmat voitot. Toinen veskari joukkueessa on edelleen Mika Järvinen. Joukkueen kapteeni Erik Riska on torstaina pelikiellossa.

Tapparan alkukausi on ollut siis ennätyksellisen menestyksekäs: kahdeksan peliä, kahdeksan voittoa. Viimeisimmät kaadetut olivat viikonloppuna perjantaina TPS (7-2) ja HIFK (2-1), molemmat vieraissa.

Voitot ja peräti 34 tehtyä maalia tuovat tehoja myös yksilöille. Ennen keskiviikkona pelattua liigakierrosta peräti seitsemän parasta pistemiestä Liigan pistepörssissä olivat kirvesrintaisia. Heistä ykkösenä Niko Ojamäki (4+8=12) perässään 11 pisteen miehet Tyler Morley (4+7), Anton Levtchi (3+8) ja Valtteri Kemiläinen (1+10). Liigan ykkösmaalitykki Kristian Kuusela kuudella maalillaan on tässä joukossa vasta viidentenä! Maalissa Michael Garteig ja Christian Heljanko ovat vuorotelleet. Viimeksi lauantaina pelasi Garteig.

Sairaslistakin Tapparalla näyttää valoa, sillä Toni Utunen on päässyt jo joukkueharjoituksiin, ja Jarkko Malisen ja Olavi Vauhkosenkin paluita odotellaan jo ehkä ensi viikolla. Tähän mennessä pelanneen kokoonpanon miehistä Patrik Puistola haki keskiviikkona peliaikaa KooVeen paidassa.

Lisämaustetta peliin

Jos vain kokoonpanossa mukana torstaina on, niin Kristian Kuuselalle kyseessä on uralle jo 900:s runkosarjamatsi. Hän on kotimaan kiekkohistorian seitsemäs pelaaja, joka yltää tuohon ottelumäärään.

Niko Ojamäki puolestaan valittiin Liigan kuukauden pelaajaksi syyskuussa ja häntäkin muistetaan ennen peliä.

Tappara ja Sport ovat jo useamman vuoden olleet samassa “välilohkossa” ja pelanneet toisiaan vastaan kuusi kertaa runkosarjan aikana. Kolmella viime kaudella Sport on käynyt hakemassa Hakametsästä vähintään yhden voiton.

Kuvat: Saana Hakala


Hakametsässä torstaina

Ottelun alkamisaika:
18:30

Hallin ovet auki:
17:30

Lipunmyynti auki:
17:00

Tapparan toimisto auki:
9-16

Hanki liput ennakkoon Ticketmasterista!

Arkipäivän peli, muista siipiliput: Istumapaikka E-katsomoon ja 12 kpl hotwingsejä hallin Hook-ravintolassa yhteensä 25 €. Siipilippuja Tapparan toimistolta ja jäähallilta, ei verkkokaupasta.

Kokoonpanot

Tappara

1. KENTTÄ

#71 Kuusela, Kristian
#86 Morley, Tyler
#26 Karjalainen, Jere
#33 Vittasmäki, Veli-Matti
#4 Suhonen, Teemu

2. KENTTÄ

#76 Levtchi, Anton
#11 Virta, Patrik
#20 Ojamäki, Niko
#19 Blood, Ben
#13 Kemiläinen, Valtteri

3. KENTTÄ

#96 Moilanen, Sami
#42 Rauhala, Otto
#9 Bertrand, Charles
#18 Mäntylä, Tuukka
#91 Ytterell, Alexander

4. KENTTÄ

#21 Puistola, Patrik
#61 Jasu, Juhani
#70 Lehtonen, Matias

MAALIVAHDIT

#34 Garteig, Michael
#30 Heljanko, Christian

Sport

1. KENTTÄ

#93 Kallela, Toni
#44 Ainali, Aleksi
#15 Markkula, Samu
#57 Nevalainen, Niklas
#6 Seigo, Steven

2. KENTTÄ

#74 Erkinjuntti, Antti
#23 Asplund, Turo
#46 Liuksiala, Juho
#8 Viljanen, Valtteri
#3 Geiger, Paul

3. KENTTÄ

#20 Talaja, Roope
#51 Kalapudas, Antti
#82 Desousa, Chris
#55 Wilson, Jared
#28 Westermarck, Victor

4. KENTTÄ

#92 Vidgren, Aaro
#38 Kuiri, Niko
#16 Paukku, Jesse

MAALIVAHDIT

#60 Järvinen, Mika
#31 Steen, Stefan

Ottelun tilastot

1. erä
#3 Charles Bertrand 1-0
#0 Sami Moilanen
2:05
#7 Ben Blood 2 min korkea maila 15:27
16:19
#6 Steven Seigo 1-1 YV
#44 Aleksi Ainali, #20 Roope Talaja
2. erä
#11 Patrik Virta 2-1
#29 Niko Ojamäki, #34 Michael Garteig
21:15
23:05 #92 Aaro Vidgren 2 min kampitus
#86 Tyler Morley 3-1 YV
#25 Jere Karjalainen, #71 Kristian Kuusela
24:04
#19 Alexander Ytterell 2 min korkea maila 33:22
3. erä
41:34 #51 Antti Kalapudas 2 min huitominen
#70 Matias Lehtonen 4-1
#20 Patrik Puistola, #61 Juhani Jasu
50:54
#71 Kristian Kuusela 5-1
#25 Jere Karjalainen
54:22
58:55 #0 Kristian Tuohilampi 2 min kampitus
Maalivahdit
# =
Rangaistukset
2 x 2 min = 4 min 3 x 2 min = 6 min
Yleisömäärä
4041

Ottelukooste

Lehdistötilaisuus

Tapparan voittoputki kestää

Tappara – Sport       5-1 (1-1, 2-0, 2-0)

Tappara haki Hakametsässä torstaina jatkoa jo kahdeksan ottelun mittaiselle voittoputkelleen, jonka katkaisemista puolestaan oli yrittämässä Vaasan Sport. Putken katkaisu ei onnistunut, vaan Tapparan jo aiemmin tekemää ennätystä kasvattanut yhdeksäs peräkkäinen voitto kirjattiin lukemin 5-1.

Ottelu oli Kristian Kuuselalle jo peräti 900:s runkosarjaottelu Liigassa. Juhlakalu juhlisti juhlapeliään yhdellä maalilla ja yhdellä syöttöpisteellä. Kuusela johtaa Liigan maalipörssiä seitsemällä osumallaan.

Tapparan muut maalintekijät olivat Charles Bertrand, Patrik Virta, Tyler Morley ja Matias Lehtonen vastasivat maaleista. Bertrandille ja Morleylle maali oli kauden viides, Virralle kolmas. Lehtonen iski kauden ensimmäisen ja koko liigauransa toisen maalin. Jere Karjalainen syötti kaksi maalia. Maalissa torjuntavuorossa toisen kerran peräkkäin oli Michael Garteig.

Tappara aloitti pelin vauhdikkaasti, loi muutaman maalipaikan jo alkuun ja iski avausmaalinkin reilun kahden minuutin pelin jälkeen. Sen laukoi suoralla rannelaukauksella ylänurkkaan Bertrand. Muutaman minuutin jälkeen peliote kääntyi kuitenkin vieraille. Sportin ensimmäinen tehty maali hylättiin maalivahdin häirintänä Tappara-valmennuksen haaston ja videotarkistuksen jälkeen, mutta vajaat neljä minuuttia ennen loppua tuli hyväksyttykin tasoitusmaali. Maali syntyi ylivoimalla puolustaja Steven Seigon laukauksella.

Toisessa erässä Tappara repäisi kahden maalin etumatkan, jälleen ennen kaikkea hyvän alkuerän ansiosta. Virta niittasi kotijoukkueen johtoon jo reilun minuutin pelin jälkeen, ja 3-1 syntyi neljän minuutin kohdalla. Jälkimmäinen oli ylivoimaosuma, jossa Jere Karjalaisen vähän epäonnistunut laukaus kääntyi mainioksi syötöksi takatolpalle Morleylle. Sport piristyi taas loppuerään ja sai pari hyvää paikkaakin, mutta Samu Markkulan ja Antti Kalapudas saivat huomata Garteigin paremmaksi avopaikoissaan.

Päätöserässä Tappara oli ylivoimalla jo lähellä iskeä viimeistä naulaa Sportin arkkuun, mutta sen aikana ei vielä onnistunut. Yhdeksän minuuttia ennen loppua neljäs maali sitten syntyi, kun kirevsrintojen nelosketju onnistui Lehtosen nostaessa kiekon Patrik Puistolan syötöstä läheltä ohi maalivahti Mika Järvisen. Viideskin maali oli lähellä, kun ensin Karjalainen ampui tyhjän maalin edessä päätyverkkoon ja hetkeä myöhemmin Niko Ojamäki kilautti ylärimaan. Saatiin se viideskin maali, hienosti vielä illan juhlakalun tekemänä, kun Kuusela viimeisteli Karjalaisen hienosta esityöstä 5-1 aikaan 54:22. Lopussa Garteig torjui vielä Juho Liuksialan läpiajon.

Tappara teki viisi maalia – taas kerran jokainen hyökkäysketju onnistui ainakin kerran!

Kirvesrinnat jatkavat edelleen kotikaukalossa pikatahtiin, kun jo lauantaina se saa vieraakseen Jukurit. Ottelu alkaa Hakametsässä klo 17 ja liput siihen myy Ticketmaster.

Kuvat: Saana Hakala