Tiistai 12.09 KLO 18:30

VS.

1 - 0
0-0, 1-0, 0-0
6231

Viiri kattoon – kevään finalistit vastakkain

Tapparakin pääsee avaamaan kotipelikautensa kahden vieraspelin jälkeen, kun se tiistaina isännöi viime kevään finaalivastustajaansa KalPaa Hakametsässä. KalPakaan ei ole vielä kotipeliä tällä Liiga-kaudella pelannut.

Hakametsän kiekkoilta alkaa seremonialla, jossa Tapparan tuorein mestaruusviiri nostetaan Hakametsän kattoon. Tapparalaisten lisäksi viirin nousemista joutuvat seuraamaan kalpalaiset, jotka tuon mestaruuden keväällä viime hetkellä hävisivät.

KalPan joukkue tosin on finaalien jälkeen muuttunut totaalisesti. Päävalmentaja Pekka Virta on lähtenyt, tilalla on viime kauden kakkosvalmentaja Sami Kapanen. Ykkösvahti Eero Kilpeläinen on poissa, kovat pakit Niko Mikkola, Jussi Timonen ja Joonas Lyytinen ovat lähteneet, hyökkääjistä muualla ovat nyt Jaakko Rissanen, Janne Keränen, Matias Myttynen, Arttu Ilomäki, Jesse Mankinen, Jyri Junnila ja Miikka Pitkänen – monet aivan kärkisakkia kevään hopeajoukkueesta.

Uusia miehiä on kymmenkunta, heistä Liigasta tutuimmat hyökkääjät Janne Tavi (JYP) ja Kai Kantola (KalPa). Ulkomaisia apuja on hankittu puolustaja Mathew Maionen sekä hyökkääjien Alex Lavoien ja Alexander Texierin verran. Uusia kotimaisia nousevia lahjakkuuksia ovat mm. Joni Ikonen ja Frank Gymer.

KalPa pelasi viikonloppuna vain yhden ottelun, sen vieraissa Jukureita vastaan. Niko Hovinen piti nollan, Gymer, Lavoie ja Alexander Ruuttu iskivät maalit, kun KalPa haki vierasvoiton 3-0.

KalPa on myös yksi viidestä suomalaisesta CHL-joukkueesta tällä kaudella. Neljästä CHL-pelistään se on voittanut yhden ja hävinnyt kolme. Se voitti Malmö Redhawksin kotonaan mutta hävisi vieraissa. Tšekkiläiselle Kometa Brnolle se hävisi kahdesti, toisen jatkoajalla.

Tappara avasi voitolla ja tappiolla

Tappara pelasi viikonloppuna kaksi liigapeliä. Se voitti ensin Ilveksen 3-0, mutta hävisi lauantaina Turussa TPS:lle peräti 6-2. Tappio oli kirvesrinnoille ensimmäinen tällä kaudella kahdeksan voitetun pelin jälkeen, CHL- ja harjoituspelit mukaan luettuna.

Tappara on tehnyt viisi maalia, niistä kolme on mennyt puolustajille. CHL:ssä loistaneista hyökkääjistä mm. Kristian Kuusela ja Tomáš Záborský ovat vielä kokonaan ilman tehopisteitä. Joukkueen paras pistemies on ollut kahdessa pelissä tehot 1+2 kerännyt Matti Järvinen. Maalissa Dominik Hrachovina pelasi molemmat pelit, ja itse asiassa on pelannut koko ajan CHL:n alusta lähtien.

Puolustaja Niko Mikkola siirtyi täksi kaudeksi KalPasta juuri Tapparaan, mutta hän ei pelaa tiistaina vaan on edelleen NHL-lupausten leiripeleissä. Jan-Mikael Järvinen on sivussa kuntoutumassa loukkaantumisen jäljiltä.

KalPa on viime viikkoina kokenut takaiskuja, kun ensin loukkaantui Kai Kantola ja nyt aivan tuoreena tapauksensa maalivahti Hovinen. Denis Godlan aisapariksi Kuopioon tulee lyhyellä sopimuksella Riku Helenius.

Ottelutapahtuman alkamisaika huomenna on 18.30. Kannattaa olla paikalla hyvissä ajoin, luvassa on tälläkin kertaa koskettava viirinnostoseremonia!

Tero Aalto (Kuvat: Mikko Pylkkö ja Mika Kylmäniemi)


Kokoonpanot

Tappara

1. KENTTÄ

#71 Kuusela, Kristian
#11 Järvinen, Matti
#81 Peltola, Jukka
#4 Lehtonen, Mikko
#13 Kemiläinen, Valtteri

2. KENTTÄ

#67 Zaborsky, Tomas
#70 Kärki, Jarno
#20 Ojamäki, Niko
#33 Vittasmäki, Veli-Matti
#9 Salonen, Aleksi

3. KENTTÄ

#42 Rauhala, Otto
#61 Jasu, Juhani
#26 Karjalainen, Jere
#23 Elorinne, Aleksi
#52 Rantakari, Otso

4. KENTTÄ

#68 Luoto, Joona
#91 Redenbach, Tyler
#17 Nurmi, Teemu
#5 Rouhiainen, Jere

MAALIVAHDIT

#49 Hrachovina, Dominik
#30 Heljanko, Christian

KalPa

1. KENTTÄ

#22 Tavi, Janne
#61 Ikonen, Joni
#42 Jokinen, Tommi
#18 Maione, Mathew
#50 Riikola, Juuso

2. KENTTÄ

#10 Gymer, Frank
#21 Luostarinen, Eetu
#82 Ruuttu, Alexander
#5 Seppälä, Mikael
#3 Lukka, Santeri

3. KENTTÄ

#13 Texier, Alexandre
#14 Sebok, Balázs
#91 Lavoie, Alex
#16 Kinnunen, Saku
#25 Leskinen, Otto

4. KENTTÄ

#53 Mutanen, Sami
#11 Vainiola, Ville-Vesa
#40 Nuutinen, Mikko

MAALIVAHDIT

#30 Godla, Denis
#31 Helenius, Riku

Ottelun tilastot

1. erä
#0 0-0 0:00
#0 0-0 0:00
4:53 #42 Tommi Jokinen 2 min huitominen
#0 Tyler Redenbach 2 min kampitus 14:45
#2 Otso Rantakari 2 min kampitus 18:40
2. erä
#0 0-0 20:00
#0 0-0 20:00
#71 Matti Järvinen 2 min poikittainen maila 25:54
#42 Otto Rauhala 26:47
28:15 #0 Alexandre Texier 2 min kampitus
32:03 #82 Otto Leskinen 2 min kampitus
#0
Rangaistuslaukaus - ei maalia
36:21
#13 Valtteri Kemiläinen mailan tai muun esineen heitto 36:21
3. erä
#0 0-0 40:00
#0 0-0 40:00
#0 0-0 58:17
#61 Juhani Jasu 2 min pelin viivyttäminen - kiekko katsomoon 58:39
Maalivahdit
#34 Eetu Randelin 12+11+4=27
#30 Kari Piiroinen 3+11+15=29
Rangaistukset
4 x 2 min = 8 min 3 x 2 min = 6 min
Yleisömäärä
6231

Hrachovina torjui taas nollapelin

Tappara – KalPa      1-0 (0-0, 1-0, 0-0)

Tapparan kotikausi käynnistyi komealla seremonialla, jossa seurahistorian kaikkien mestarijoukkueiden kapteenit auttoivat nostamaan uuden mestaruusviirin kattoon. Seremonian jälkeen pelattiin Liiga-ottelu Tappara-KalPa, jossa kotijoukkue vei sarjapisteet jalkapallolukemin 1-0.

Pelissä nähtiin harvinaisen vähän huippuluokan maalipaikkoja, se myös selittää vähät maalit. Kummassakin päädyssä ulkomaalaismaalivahdit olivat vieläpä hyvässä vireessä, Tapparalla 30 kertaa torjunut Dominik Hrachovina ja KalPalla 19 torjuntaa tehnyt Denis Godla. Pelin ainoan maalin teki toisessa erässä Tappara-kippari Jukka Peltola.

Avauserä jäi tasoltaan viirinnostoseremonian varjoon, varsinkin kotijoukkueen osalta. Maaleja ei nähty, jäähyjä tuli kolme. Tappara sai ensin koittaa ylivoimaa, mutta ei saanut tilanteita. KalPalla oli kaksi seuraavaa yv-mahdollisuutta, joista jälkimmäinen jatkui toiseenkin erään. Hrachovina joutui torjumaan erässä peräti 14 kertaa, kun Godlalle laukauksia tuli vain kolme.

Tapparalle tuli toisessa erässä lisää alivoimaa, mutta avausmaali saatiin vihdoin aikaan vajaamiehisenäkin. Jukka Peltola porhalsi karkuun KalPan Mathew Maionelta, ehti ansaita häirittynä jo rankkarinkin, mutta pelasi tilanteen loppuun ja vippasi kiekon yläkulmaan ohi Godlan. KalPa puolestaan todella sai erässä rankkarin, kun Tappara-pelaaja pelasi jäähän pudonnutta mailaa kohti kiekkoa. Frank Gymer tuli yrittämään Hrachovinan ohittamista, mutta kiekko karkasi ennen kunnon yritystä.

Toisessa erässä myös Tapparan Joona Luoto jäi kovan taklauksen alle ja jätti pelin kesken. Kolmannessa erässä puolestaan KalPan Tommi Jokinen sai oman pelaajan laukauksen ikävännäköisesti kasvoihinsa, mutta ilmeisesti pahimmilta vältyttiin.

Tapparan syöttöpeli ei kolmannessakaan erässä saanut kiekkoa ja samalla miehiä liikkeelle, vaan edelleen jatkettiin nihkeästi hyökkäyssuuntaan. Puolustuspeli sentään toimi antaumuksella. Toiseksi viimeisellä minuutilla KalPa otti maalivahdin pois, Tappara sai jäähyn, ja vieraat hakivat tasoitusta kuudella kenttäpelaajalla neljää vastaan. Kova myllytys ei tuottanut kuitenkaan tulosta. Tappara voitti 1-0.

Tapparan seuraava ottelu pelataan lauantaina edelleen Hakametsässä. Silloin vastaan tulee KooKoo. Kyseessä on viime kauteen pelaajauransa lopettaneen Pekka Saravon spesiaaliottelu, jossa etsitään Pekalle töitä!

Tero Aalto (Kuvat: Mikko Pylkkö)


Ottelun tilastot

Liiga 12.9.2017
Tappara – KalPa      1-0 (0-0, 1-0, 0-0)

1. erä:
Maaliton

2. erä:
26:47 1-0 Jukka Peltola (Otto Rauhala) av sr
36:21 Frank Gymer KalPa, epäonnistunut rangaistuslaukaus

3. erä:
Maaliton

Jäähyt:
Tappara 4 x 2 min
(Redenbach, Rantakari, M.Järvinen, Jasu)
KalPa 3 x 2 min

Maalivahdit:
Dominik Hrachovina, Tappara 14+7+9=30
Denis Godla, KalPa 3+10+6=19, pois 58:17-60:00

Erotuomarit: Lassi Heikkinen – Aleksi Rantala

Yleisöä: 6231

Alumnien tähdet:
1. tähti: Peltola, Tappara
2. tähti: Hrachovina, Tappara
3. tähti: Mikko Lehtonen, Tappara

Ottelun kokoonpano

Kuusela-M.Järvinen-Peltola
Záborský-Kärki-Ojamäki
Rauhala-Jasu-Karjalainen
Luoto-Redenbach-Nurmi

Lehtonen-Kemiläinen
Vittasmäki-Salonen
Elorinne-Rantakari
Rouhiainen

Hrachovina
(Heljanko)