Mika Saarinen tulevien kausien päävalmentajaksi

Jääkiekon SM–liigassa tällä hetkellä seitsemäntenä oleva tamperelaisjoukkue Tappara saa Jukka Rautakorven tämän kauden jälkeen jättämälle päävalmentajapaikalle JYP Jyväskylä Oy:tä neljä kautta vuosina 1998-2002 valmentaneen Jyväskylän liikuntatieteiden kasvatin Mika Saarisen.

Mika Saarinen on syntynyt Lahdessa 12.06.1966, mutta asunut ja tehnyt töitä viime vuodet Jyväskylässä.

Saarisella on vankka kokemus valmentamisesta.

JyPHT/JYP
- liigajoukkueen apuvalmentaja 1995-1998
- liigajoukkueen päävalmentaja 1998-2002

Suomen maajoukkue
- Kausien 1991 – 2002 aikana Saarinen on toiminut Suomen A–maajoukkueessa eri tehtävissä, mm. katsomo- , video- ja apuvalmentajana.
- Tällä hetkellä Saarinen toimii Suomen nuorten alle 18–vuotiaiden maajoukkueen vastuuvalmentajana. Päätyönään hän toimii tuotepäällikkönä Pepidone Oy:ssä, jossa hän vastaa IT–tuotteiden suunnittelu- ja kehitystyöstä.

Jääkiekkovalmentajana Saarinen on saavuttanut urallaan nuorten Suomen Mestaruuden vuonna 1995. Lisäksi valmentajana jääkiekon miesten MM–kisoissa on saavutuksina yksi kulta, neljä hopeaa ja yksi pronssimitali. Naganon olympialaisista vuodelta 1998 Saarisella oli kotiin tuomisena pronssia.

Saarinen on toiminut luennoitsijana useissa jääkiekkovalmentajaseminaareissa ja hän on lisäksi suorittanut Jääkiekkovalmentajan erikoisammattitutkinnon vuonna 2000.

Tapparan toimitusjohtaja Mikko Leinonen on mielissään, että Saarinen valitsi usean eri liigaseuran tarjoamista valmentajapaikoista juuri Tapparan.

- Katsoimme, että tarvitsemme uutta näkemystä ja uuden kasvon täyttämään Rautakorven jättämän suuren aukon Tapparan päävalmentajana, kertoi Leinonen omia ja Tamhockey Oy:n hallituksen tuntoja valmentajapäätöksen jälkeen.

Tappara keskusteli eri valmentajaehdokkaiden kanssa ja oli erityisen tyytyväinen valmentajien positiiviseen asenteeseen tulla Tapparaan valmentajaksi.

Koko muu joukkueen organisaatio ensi kaudesta eteenpäin on edelleen auki, mutta tärkein posti on nyt täytetty ja tämän päätöksen jälkeen aloitetaan työ myös uuden kauden asioiden hoitamiseksi.

- Tärkein asia tällä hetkellä koko Tapparan organisaatiolla on kuitenkin se, että teemme lujasti töitä rakennettaessa Tapparan loppukauden menestystä. Tapparan peli on viime päivinä selvästi parantunut ja odotettavissa on nälkäinen Tappara, kun pelit tästä eteenpäin menevät kohti kauden huipennusta, vahvisti Tamhockey Oy:n hallituksen puheenjohtaja Kai Miesmäki.

Saarinen ottaa Tapparan joukkueen valmennusvastuun 1.5.2003.

Tamhockey Oy
Mikko Leinonen
toimitusjohtaja
Janne Ojanen, Mikko Leinonen, Kai Miesmäki, Mika Saarinen ja Jukka Rautakorpi pöydän takana lehdistötilaisuudessa.

Ottelukalenteri

Koti Vieras
Ma
Ti
Ke
To
Pe
La
Su