Pentti Leino 1931-2017

Olemme saaneet surullisen tiedon entisen Tapparan puheenjohtajan ja hallituksen jäsenen Pentti Leinon poismenosta. Pitkän ja arvostetun uran pankinjohtajana tehnyt Pentti Leino toimi Tapparan puheenjohtajana vuosina 1965-1968 ja 1993-1995 sekä hallituksen jäsenenä 1980-luvun lopulla ja 1990-luvulla.

Pentti Leino tunnettiin Tapparassa vakaana taloushallinnon erityisosaajana, joka oli omalla osaamisellaan ja päätöksentekokyvyllään varmistamassa Tapparan talouden menestymistä ja jatkuvuutta. Leinon ammattitaitoa tarvittiin ja hänen puoleensa käännyttiin Tapparassa erityisesti silloin, kun taloudellinen asema oli kääntynyt heikoksi. Leino oli näissä, seurajohtamisen kannalta haastavimmissa, tilanteissa aina valmis auttamaan ja antamaan merkittävän työpanoksensa Tapparan talouden eheyttämiseksi.

Leino oli toimintansa aikana luomassa ja vahvistamassa tapparalaiseen identiteettiin kuuluvaa johtamisperinnettä, mihin liittyy olennaisesti vastuun kantaminen seuramme taloudesta. Tämä perinne velvoittaa myös nykyistä seuraorganisaatiota. Tappara-yhteisö kunnioittaa Pentti Leinon seuramme hyväksi tehtyä arvokasta työtä ja ottaa osaa hänen omaistensa suruun.

Tampereella 15. päivänä joulukuuta 2017
Heikki Penttilä Tamhockey Oy:n hallituksen puheenjohtaja Mikko Leinonen Tamhockey Oy:n toimitusjohtaja
Markku Mattila Tappara ry:n puheenjohtaja Kari Aaltonen Tappara ry:n toiminnanjohtaja

Ottelukalenteri

Koti Vieras
Ma
Ti
Ke
To
Pe
La
Su