Tampereen Puhelin ja Tappara yhteistyöhön
Tampereen kaksi kovaa paikallisosaajaa, Tampereen Puhelin ja Tappara, ovat yhdistäneet voimansa ja aloittaneet yhteistyön. Yhteistyö alkoi viime Liiga-kauden aikana Tampereen Puhelimen Tapparalle toteuttamilla tietoliikenneuudistuksilla, jotka johtivat yhteiseen tekemiseen markkinoinninkin saralla.
Tietoliikenneuudistukset toimivat lähtölaukauksena myös kesällä toteutetulle wlan-hankkeelle, johon osallistui Tampereen Puhelimen ja Tapparan lisäksi Ilveksen Liiga-joukkue. Wlan-hanke sai alkunsa tamperelaisten jääkiekkojoukkueiden halusta tarjota jääkiekon katsojille kokonaisvaltaisempia pelielämyksiä. Hakametsän jäähalliin asennettu Tampereen Puhelimen wlan-verkko mahdollistaa muun muassa erilaisten nettipalveluiden käytön: jatkossa tuhannet katsojat voivat päivittää sosiaalista mediaa, katsoa videoita tai selata muiden otteluiden tuloksia samanaikaisesti ilman, että verkkoyhteys takkuaa.
– Kyseessä on yksi Suomen mittakaavassa suurimmista koskaan toteutetuista wlan-verkkoratkaisuista. Olemme äärimmäisen iloisia siitä, että saimme yhteistyökumppaniksemme vahvan paikallisen osaajan, Tampereen Puhelimen. Toiveemme osuivat hyvin yksiin, ja yhteistyömme on ollut hedelmällistä. Toivommekin hienosti edenneestä wlan-hankkeesta alkaneen yhteisen tekemisemme jatkuvan pitkään, Tapparan myyntipäällikkö Jukka Lauttalammi kehuu.
Wlan-verkon suunnittelun ja toteutuksen yhteydessä heräsi ajatus siitä, kuinka Tampereen Puhelin ja Tappara voisivat yhdistää voimansa myös markkinoinnin saralla. Jatkossa Tampereen Puhelin ja Tappara muun muassa järjestävät yhteistyössä erilaisia asiakastapahtumia.
– Asiakastapahtumat ovat aina olleet iso osa toimintaamme. Haluamme olla mukana asiakkaiden arjessa ja paikan päällä siellä, missä tamperelaisetkin aikaansa viettävät. Kaupungissamme jääkiekko on iso osa ihmisten arkea, ja Hakametsä puolestaan tarjoaa viihdyttävät puitteet monenlaisille asiakastapahtumille. Tulevalla Liiga-kaudella tulemmekin vierailemaan hallilla useampaan otteeseen, Tampereen Puhelimen markkinointipäällikkö Jenni Hyry sanoo.
– Pyrimme myös jatkuvasti kasvattamaan tunnettuuttamme ja haemme uusia, erilaisia toimintatapoja markkinoinnissa. Tapparan kanssa käydyissä keskusteluissa on herännyt monenlaisia ideoita, joten odotamme mielenkiinnolla, mitä kaikkea yhteistyömme tuo tullessaan, jatkaa Hyry.
Tampereen Puhelin Oy on vuonna 2003 perustettu paikallinen tietoliikenne- ja ratkaisutalo. Asiakkaita on noin 30 000, ja vuoden 2014 liikevaihto oli noin 11,3 miljoonaa euroa. Tarjoamme laajakaista- ja mobiilituotteita, kaapeli-tv-palveluita sekä erilaisia yritysratkaisuja, yritysten tietoinfrastruktuuria ja erilaisia tukipalveluita. Lisätietoja: www.tampereenpuhelin.fi